מה זה ניה?

ניה היא שיטת תנועה וגם דרך חיים. שואבת השראה מאומנויות ריקוד, אומנויות לחימה ואומנויות ריפוי, מבוססת על תנועה נכונה לגוף ומעשירה את עולם הכושר בכך שגורמת למתאמנים הרגשה עילאית של כיף בזמן השיעור. רוקדים יחפים לצלילי מוסיקה מהממת ומגוונת. מתחילים בדקה או שתיים של שימת לב למיקוד השיעור - ״היום נעבוד על... ביחד עם... במטרה ל....״ ובמשך השיעור תשומת הלב חוזרת למיקוד כדי להגיע למטרה אותה הצבנו בהתחלה. דוגמא: ״היום נעבוד על חגורת הכתפיים ביחד עם גמישות, תנועתיות וחיזוק במטרה לנשום יותר טוב כדי להכין את הגוף לקראת הסתיו״ או לחילופין ״היום נתמקד בלרקוד בהנאה לצלילי מוסיקה מטריפה כדי להדליק מחדש את ניצוץ הכיף שברגע...״ המגוון גדול ובשיעורים הקבועים יש שיטתיות ומטרה לאורך זמן. לאחר מכן יש חימום שעובד על כל הגוף עם המיקוד שנבחר ומהר מאוד רוקדים בקצב שעולה לתנועות מובנות וגם לריקוד חפשי משולב. שיעור ניה הוא דינאמי ותמצאו שם ריקוד קצבי מאוד לצד ריקוד חושני או ריקוד מודרני, גם אלמנטים מעולם הטאי-קוון דו, אייקידו וטאי-צ׳י, וגם אלמנטים משיטת אלכסנדר, עבודתו של משה פלדנקרייס, ויוגה. ניה שמה דגש מאוד חזק על ההקשבה לגוף ובכך מלמדת אותנו לקחת את מה שלמדנו לחיי היומיום. השיעור ממשיך ומסתיים לרוב בקצב יותר איטי עם דגש על חיזוק וגמישות. סגירת השיעור היא מעין סיכום של הלמידה ויציאה מובנית להמשך היום.

 

בריאות דרך תנועה

מתוך ההקשבה לגוף אנו לומדים על עצמינו. אם בשיעור הבחנו למשל במתח באיזור הכתפיים ובזמן הנהיגה אני פתאום שמה לב לאותו מתח, אשתמש בטכניקה שהוזכרה בשיעור כדי להרגיע גוף ונפש יחד לבריאות טובה יותר. ריפוי ממשי מתבטא בהרגשה טובה יותר כל רגע ורגע. לעיתים עצם ההחלטה להגיע לשיעור כבר גורמת להרגשה טובה יותר, ולרוב יוצאים משיעור עם חיוך רחב והרגשה מרוממת של well-being. 

nianow

ניה ורפואה סינית

למעשה בשיעורים ובסדנאות שלי אני מעשירה את הריקוד המיוחד של ניה ברובד נוסף שהגיע מהידע ומשנות הנסיון שלי כמטפלת ברפואה סינית. זה בא לידי ביטוי בכך שבשיעור או בסדנה אנחנו נרקוד וילווה אותנו הריפוי שבלראות גופנפש כאחד. ביחד עם גמישות, כח, זריזות, תנועתיות ויציבות במישור הגופני יגיעו גם אותן התכונות במישור הרגשי, המנטאלי והרוחני. כי נקודת המבט של יין ויאנג ברפואה הסינית הוא אחד מההיבטים גם של ניה. 

Nia. Through movement we find health

Go to link