רפואה סינית. דיקור. צמחי מרפא.

 

רפואה סינית רואה מחלה ובריאות מנקודת מבט שונה מזו של הרפואה הקונבנציונלית. הרפואה הסינית מכירה ביכולתו האין סופית של הגוף לקדם, לחדש ולרפא את עצמו. הסממנים של המחלות שאנו חווים הם רק ביטוי של הגוף, המבקש "לספר לנו" משהו עמוק יותר. על ידי התבוננות בסימנים וסימפטומים המטפל ברפואה סינית יכול לאבחן את שורש הבעיה. על ידי איזון נכון בין גוף לנפש אפשר למנוע מחלה ולשפר את איכות ואריכות החיים.
 
רפואה סינית הינה מכלול שלם של מערכות רפואיות, שאבחנה, טיפלה ומנעה מחלות ב-3000 השנים האחרונות. זה נעשה בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה, שינוי באורח חיים וטיפולי מגע כגון שיאצו וטווי-נה וכן בעזרת תרגילי תנועה ונשימה כמו טאי צ׳י, צ׳י קונג ויוגה.  

דיקור סיני (אקופנקטורה) היא אחת מדרכי הטיפול היעילות ביותר והמקובלות ביותר ברפואה הסינית. הדיקור מתבצע באמצעות החדרת מחטים דקות מאד לגוף בנקודות מיחדות. עובי המחט דק יותר מעובייה של שערה ובמהלך הטיפול לרוב מרגיש המטופל תחושה של רוגע.

איך עובד הדיקור סיני? 
על פי הרפואה הסינית הצ׳י היא אנרגיה או כח חיים הזורם בתוך הגוף דרך 12 ערוצים, המכונים מרדיאנים. כאשר הצ׳י נחסם מסיבה כלשהי, מתחיל להיווצר בגוף מצב של חוסר איזון, אשר בסופו של דבר מוביל לכאב או למחלה. כאשר המטפל דוקר נקודות לאורך המסלולים, על מנת להסיר את החסימה, הוא מאפשר לצ׳י לזרום בחופשיות ולהחזיר את האיזון לגוף. למרות שהמדע המערבי אינו מבין עדיין את הקונספט של צ׳י, מחקרים גילו שדיקור סיני מגרה את המערכות הטבעיות של הגוף. בזמן הדיקור מתרחשת הרחבה בפעילות המוח, מערכת החיסון עובדת ביעילות גבוהה יותר ומערכת השליטה על הכאב משחררת אנדורפינים שמסייעים להקלה על כאב. במשך השנים אומתה שוב ושוב היעילות של האקופונקטורה במספר דו"חות רשמיים של גופים חשובים כמו National Institute of health ,The world Health organization  ואחרים.

צמחי מרפא סיניים - התרופה הטבעית 
השימוש בצמחי מרפא סיניים קיים מזה אלפי שנים ומוכר כתרופה הקדומה ביותר לטיפול במחלות. רבות מהתרופות שאנו משתמשים בהן כיום - מקורן בצמחי מרפא. עבור כל מטופל "נרקחת" פורמולה ייחודית המותאמת לו באופן אישי.

רפואה סינית - ריפוי בעזרת תזונה 
לפי הרפואה הסינית מחלות רבות נגרמות בעקבות תזונה לקויה או מזון בעייתי מסוים שצרכנו. מזון לקוי הנצרך לאורך זמן עלול להיות טריגר להתפרצות מחולות כרוניות או לגרימת אי נוחות כללית. במקרים מסוימים התזונה הסינית היא חלק בלתי נפרד מתוכנית הטיפול, והיא מתואמת באופן אישי למטופל.  לעיתים, די בחלוקה פשוטה של המזון לקבוצות הטעם השונות (מתוק, מר, חריף, חמוץ, מלוח) כדי לסייע למטפל לפתור בעיות שהציקו זמן רב למטופל.

 

טווי-נה הוא סוג של עיסוי שלעיתים משלים את הטיפול ברפואה הסינית ומבוסס על מגע עם גוף המטופל. לעיתים מעל לשמיכה או מגבת ולעיתים עם שמנים, משחות, מיצויי צמחים, קומפרסים, כוסות רוח או מוקסה. לרוב משך הטיפול קצר יחסית והא משמש כהשלמה לדיקור לפי הצורך.